Předpisy zaúčtování pro pokladnu a banku
Peníze – Předpisy zaúčtování
Všeobecné informace o předpisech zaúčtování najdete v samostatné kapitole "Základní seznamy – číselníky", oddíl "Předpisy zaúčtování".
Předpisy zaúčtování je nutné nastavit, než začnete vystavovat jakýkoliv doklad. Obsahují formulář:
Předpisy zaúčtování – pokladní doklady
Peníze – Předpisy zaúčtování – Předpisy zaúčtování – pokladní doklady
Hodnoty v něm zaevidované se pak nabízejí v menu Peníze – Pokladna (záložka Specifikace – pole Předpis zaúčtování).
Předpisy zaúčtování – bankovní doklady
Peníze – Předpisy zaúčtování – Předpisy zaúčtování – bankovní doklady
Hodnoty v něm zaevidované se pak nabízejí v menu Peníze – Banka (záložka Specifikace – pole Předpis zaúčtování).
Předpis zaúčtování – peníze
V této kapitole budeme řešit ten předpis zaúčtování, který se týká modulu "Peníze", tj. v záložce "Zákl. informace" má označeno viditelnost v modulech:
- Banka: příjem nebo výdej.
- Pokladna: příjem nebo výdej.
V závislosti na zvolené volbě předpisu zaúčtování (bankovní doklady/pokladní doklady) je pod horní lištou přednastaveno /, proto jsou zde vidět předpisy zaúčtování vytvořené pro bankovní doklady/pokladní doklady.
Použití
- Předpis zaúčtování-bankovní doklady se využívá v modulu "Peníze" při vyplňování formuláře "Seznam bankovních účtů" v záložce "Účtování". Tam je také nastaven primární účet pro banku, proto se v těchto předpisech zaúčtování vyplňují pouze protiúčty pro příjem [Dal] a výdej [MD].
Je dostupný i při pořizování jednotlivých bankovních dokladů, a to v hlavičce dokladu v záložce "Specifikace dokladu" i v položkách dokladu v záložce "Hlavní", kde můžete předem nastavené účtování změnit. - Předpis zaúčtování-pokladní doklady se využívá v modulu "Peníze" při vyplňování formuláře "Seznam pokladen" v záložce "Účtování". Tam je také nastaven primární účet pro pokladnu, proto se v těchto předpisech zaúčtování vyplňují pouze protiúčty pro příjem [Dal] a výdej [MD].
Je dostupný i při pořizování jednotlivých pokladních dokladů, a to v hlavičce dokladu v záložce "Specifikace dokladu" i v položkách dokladu v záložce "Účtování/Upřesnění", kde můžete předem nastavené účtování změnit.
Základní přednastavení je připraveno. Je nutné toto nastavení však zkontrolovat a upravit, příp. doplnit dle vlastních požadavků.
Záložka "Zákl. informace"
Viditelnost v modulech
Po vyplnění zkratky a názvu v hlavním panelu vyberte nejdříve v pravé části "Viditelnost v modulech", pro který typ dokladu chcete vytvořit předpis zaúčtování. Zaškrtnutím daného příznaku definujete, v jakých modulech a jeho dokladech chcete předpis zaúčtování používat.
Lze mít stejný předpis zaúčtování např. pro banku i pokladnu. Výjimku tvoří interní doklady – pokud u nich zaškrtnete příznak, zneaktivní se zaškrtávání ostatních modulů a naopak. Důvodem je, že u interních dokladů se vyplňují účty MD a Dal.
Moduly, ve kterých lze zaškrtnout viditelnost:
- Faktury – vydané, přijaté,
- Ostatní zúčtovací vztahy – pohledávky, závazky,
- Banka – příjem, výdej,
- Pokladna – příjem, výdej,
- Sklad – příjem, výdej,
- Interní doklady.
Provázání s nastavením účtů:
- Označíte-li v řádku "Banka/Pokladna" příjem, máte povinnost vyplnit v levé části "Nastavení účtů" pole "Účet pro příjem [Dal]". Toto pole můžete vyplnit buď ručně – vkládáním určitého účtu nebo výběrem pomocí .
- Označíte-li v řádku "Banka/Pokladna" výdej, máte povinnost vyplnit v levé části "Nastavení účtů" pole "Účet pro výdej [MD]". Toto pole můžete vyplnit buď ručně – vkládáním určitého účtu nebo výběrem pomocí .
Vzhledem k tomu, že většina předpisů účtování u pokladních dokladů může být shodná s předpisy účtování u modulů "Nákup" a "Prodej", lze současně s označením v řádce "Pokladna" příjem označit v řádce "Faktury" vydané a s označením v řádce "Pokladna" výdej označit v řádce "Faktury" přijaté. Tím se budou takto označené předpisy zaúčtování zobrazovat současně i v předpisech zaúčtování – vydané faktury/přijaté faktury.
Nastavení účtů
- Účet pro výdej (MD)
- Účet pro příjem (DAL)
- DPH snížená
- V České republice 15 % od roku 2013.
- DPH 2. snížená
- V České republice 10 % od roku 2015.
- DPH základní
- V České republice 21 % od roku 2013.
Pokud je účtovaná firma plátcem DPH, je vhodné mít vyplněny účty pro DPH v základní sazbě a DPH ve snížených sazbách. Účty se pak automaticky přenáší do vytvořených dokladů, což zjednoduší účtování položek daně z přidané hodnoty.
- Kód plnění pro DPH
Pokud vyplníte kód plnění pro DPH, bude se i tento údaj přenášet do vytvořených dokladů.
Záložka "Texty"
- Popis
- Bližší charakteristika předpisu zaúčtování.
- Poznámka
- Další poznámka k předpisu zaúčtování. Poznámka slouží pouze pro vaší informaci, netiskne se na žádný doklad.
Záložka "Správa"
Záložka Správa obsahuje údaj o platnosti a též viditelnosti daného záznamu v číselníku v účetních období. Platnost záznamu se udává rozmezím účetních období. V rozmezí uvedených účetních období záznam platí, v ostatních obdobích záznam není platný a nebude se v číselníku (seznamu) vůbec zobrazovat. Omezením platnosti zajistíte, že při rutinním používání číselníku v něm nebudou zobrazovány již nepoužívané záznamy.Na rozdíl od časové platnosti záznamů není možné zvolit rozsah účetních období, který by ani částečně neodpovídal aktivnímu účetnímu období.
Protože je platnost záznamu vztažena k účetním obdobím, lze ji použít i při fiskálních účetních obdobích.
- Platí od
- Období počátku platnosti záznamu vyberte pomocí ze seznamu účetních období.
- Platí do
- Období ukončení platnosti záznamu vyberte pomocí ze seznamu účetních období.